ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5122391
*
nr 512 2391
Spegel
Empire, Kompletterad, höjd: 115
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 mars 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/2 14:29:50
1
1.500 kr
2/3 14:05:12
2
1.800 kr
3/3 10:02:29
1
1.800 kr
3/3 12:05:03
3
ledande budet*
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil kompletterad spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 512 2391
Spegel
Empire, Kompletterad, höjd: 115
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 mars 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/2 14:29:50 | 1 | 1.500 kr |
2/3 14:05:12 | 2 | 1.800 kr |
3/3 10:02:29 | 1 | 1.800 kr |
3/3 12:05:03 | 3 | ledande budet* |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil kompletterad spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53